Elektronické hlasovanie ako súčasť novely zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov

Najväčšia časť novely zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov je venovaná práve elektronickému hlasovaniu v rámci správy bytových a nebytových domov.

Možnosť vlastníkov bytov a nebytových priestorov elektronicky hlasovať nie je tak pre správcov ako aj pre niektorých vlastníkov novinkou. Elektronické hlasovanie sa dostalo do oblasti správy domov presne 31.03.2021 prostredníctvom tzv. „covidového zákona“, pričom sme vedeli, že ide o prechodné resp. dočasné riešenie a potrebujeme to ako stabilný prvok dostať aj do zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov.

V porovnaní s „covidovým“ zákonom sa nám pár veci zmenilo.
Zoznam zmien, celé nové paragrafové znenie a náš komentár nájdete nižšie v tomto článku.

Zmeny v elektronickom hlasovaní od 1.1.2025 :

  • elektronické hlasovanie stabilne upravené v zákone č. 182/1993 Z. z.
  • povinnosť správcu/rady zabezpečiť elektronické hlasovanie
  • zákon neumožňuje elektronicky hlasovať na schôdzi vlastníkov
  • možnosť elektronicky hlasovať len v rámci písomného hlasovania
  • možnosť hlasovať elektronicky len v písomnom hlasovaní, ktoré je vyhlásené správcom alebo radou SVB
  • uplatnenie plnomocenstva v rámci elektronického hlasovania
  • časové vymedzenie, kedy sa môžu hlasy odovzdávať elektronicky
  • určenie priorít pri hlasovaní, pokiaľ vlastník hlasuje viackrát, alebo hlasuje súčasne elektronicky alebo aj písomnou formou

Celá nová právna úprava elektronického hlasovania:

§ 14 ods. 2 zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov:

„Rozhodnutia vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome sa prijímajú na schôdzi vlastníkov alebo písomným hlasovaním; na účely rozhodovania vlastníkov sa za schôdzu vlastníkov považuje aj zhromaždenie. Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome môže uplatniť svoje hlasovacie právo pri písomnom hlasovaní na hlasovacej listine ako aj prostredníctvom prostriedkov informačnej a komunikačnej technológie (ďalej len „elektronické hlasovanie“); elektronické hlasovanie nemožno uplatniť, ak písomné hlasovanie vyhlasuje štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.“

§ 14a ods. 5-7 zákona č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov:

ods.5
„Ak pri písomnom hlasovaní vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome prejaví záujem hlasovať elektronicky, vykonanie elektronického hlasovania zabezpečí spoločenstvo alebo správca.
Pri elektronickom hlasovaní spoločenstvo alebo správca musí:
a)vykonať všetky opatrenia potrebné na zabezpečenie riadneho a nerušeného priebehu elektronického hlasovania,
b)prijímať hlasy uplatnené elektronickým hlasovaním odo dňa uverejnenia oznámenia o konaní písomného hlasovania
najneskôr do konca termínu určeného na písomné hlasovanie, c)potvrdiť bez zbytočného odkladu prijatie hlasu tomu, kto uplatnil svoje hlasovacie právo elektronickým hlasovaním;
potvrdenie o prijatí hlasu sa vykoná rovnakým spôsobom ako elektronické hlasovanie.

ods. 6
Na účely elektronického hlasovania vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome oznámi spoločenstvu alebo správcovi svoju elektronickú adresu. Elektronické hlasovanie musí byť vykonané spôsobom,
a)ktorý umožňuje overiť účasť vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v dome na hlasovaní vylučujúci akúkoľvek zameniteľnosť,
b)z ktorého je zrejmý a určitý prejav vôle vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome pri hlasovaní o konkrétnej otázke a
c)ktorý zabezpečí ochranu hlasovania a jeho výsledkov pred neoprávneným zásahom.
 

ods. 7
Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome pri písomnom hlasovaní elektronicky hlasuje o jednej veci viackrát, za platný prejav vôle sa považuje elektronické hlasovanie vykonané v rámci písomného hlasovania ako posledné. Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome vykoná svoje hlasovacie právo pri písomnom hlasovaní v listinnej podobe aj v elektronickej podobe, na elektronické hlasovanie sa neprihliada.“

Náš komentár:

Aj po novele zákona ostávajú v platnosti dve formy hlasovania v dome a to je hlasovanie na schôdzi vlastníkov alebo prostredníctvom písomného hlasovania.,
Novela umožňuje len v prípade písomného hlasovania, hlasovať klasicky v papierovej forme alebo aj elektronicky.

Negatívne vymedzenie elektronického písomného hlasovania: Hlasovať elektronicky nie je možné ak písomné hlasovanie vyhlasuje ¼ vlastníkov (a teda po predošlej neúspešnej žiadosti na správcu alebo radu o vypísanie písomného hlasovania).

Od 1.1.2025 bude správca alebo SVB povinné zabezpečiť elektronické hlasovanie ak o to čo i len jeden vlastník v dome prejaví záujem. Zákon neupravuje spôsob prejavenia záujmu, teda vlastník môže túto žiadosť adresovať správcovi alebo rade písomne, emailom, telefonicky alebo osobne.

Spoločenstvo alebo správca v pozícii vyhlasovateľa písomného hlasovania s možnosťou elektronicky hlasovať majú aj tieto povinnosti :
 

  • vykonať elektronické písomné hlasovanie tak aby nebolo možné do neho nejakým spôsobom zasahovať (či už zamestnanec správcu, vlastník a podobne)
  • sú povinní prijímať hlasy už odo dňa uverejnenie oznámenia o konaní písomného hlasovania a do konca termínu určeného na písomné hlasovanie. Teda ak je oznámenie sprístupnené, zaslané dnes tak od tejto chvíle musím vedieť prijímať elektronické hlasy a následne hneď aj potvrdiť prijatie hlasu. Ak písomné hlasovanie končí zajtra o 18.00 hod., posledný hlas odovzdaný elektronicky môžem prijať zajtra o 18.00 hod. Ak vlastník hlasuje elektronicky predlžuje sa mu teda lehota hlasovania o 7 dní (doba počas ktorej prebieha písomné hlasovanie + 7 dní – doba počas ktorej má byť zverejnené vyhlásenie o vypísaní písomného hlasovania)
  • vlastníci zúčastnení na elektronickom písomnom hlasovaní musia byť nezameniteľní
  • z prejavu vôle vlastníka musí byť zrejme či s otázkou súhlasí alebo nesúhlasí. Nie je možné si dávať nejaké podmienky alebo dopisovať svoje „komentáre“.

Pri elektronickom hlasovaní musí byť vlastníkovi umožnené, aby mohol hlasovať koľkokrát chce. Pri vyhodnocovaní elektronického hlasovania sa prihliada len na hlas odovzdaný ako posledný. V prípade, že vlastník v jednom hlasovaní odovzdal hlas aj písomne aj elektronicky, pri vyhodnocovaní sa prihliada len na hlas odovzdaný písomne, hoci by bol urobený aj skôr ako hlas odovzdaný elektronicky.

Výhody elektronického hlasovania:

  • prínos vo väčších domoch, kde je problém dosiahnuť potrebné kvórum
  • prínos v domoch, kde je vyšší počet priestorov v nájme
  • vlastníci efektívnejšie dosiahnu požadovaný cieľ – rozhodnutie vo veci
  • aktívnejší prístup vlastníkov v starostlivosti o spoločné veci v dome
  • minimalizácia ovplyvňovania vlastníkov „pri dverách“

Autor príspevku: JUDr. Jana Guoth